“Nyagah, Muturi going nowhere”

March 23, 2007 at 11:02 am 98 comments

A few minutes ago, I caught up with one of my tight buddies from the Mount Kenya region. We ended up talking about the political prospects of some folks there. Excerpts.

Q. Uhoro wa Siakago?

A. Wewe, achana na hiyo. Heri tuongee lugha ya taifa tu au tujaribu Sheng 🙂
Q. Sawaz. Nipe siasa za kwenu.

A. Siakago ni sawasawa. See, kuna clans mbili muhimu hapa kwetu. Kuna Irumbi (kubwa) na Thagara (ndogo). Kutoka Irumbi, wagombezi ni Justin Muturi (incumbent), Mbogo Kathenthe (proprietor of By Grace Academy and Ministries in Nairobi), Engineer Mathatha, Engineer Nicasio Muferethi and Joel Gatiari (former principal for the Nairobi School). Gatiari, though, is yet to declare interest in the seat. Ni rumours tu tunasikia eti yuko interested.

Q. Na Thagara?

A. Kuna Lenny Kivuti (Geomap proprietor) na Dr. Gabriel Njue (KNH).

Q. Muturi anarudi?

A. Akirudi mwaka huu, tutamwachia arudi 2012 bila ya kupingwa, I swear! Huyu jamaa haendi popote. Kura ikipigwa kwa msingi wa clans, basi huenda akapata nafasi. Kivuti pia aweza kupita kwa msingi huo huo. But if young people and the elite choose to defy clannism, then Dr. Njue atapita. Mbio za Siakago ni za hao watatu tu.

Q. Ni nini chaweza kumfanya Muturi asirudi?

A. Amegawanya wasee kwa misingi ya clans kwa muda mrefu. Wengi wetu tumeerevuka na hatutavumilia hiyo. Pili, akipata nafasi za kazi kwa vijana, yeye huwa anachukua wadhii wa clan yake tu. La kustaajabisha ni kuwa yeye ameoa Mkikuyu ilhali angependa sisi tugawanyike kwa msingi wa kikoo.

Q. Ni vipi risto za vyama huko kwenu?

A. Muturi ni ODM-K / KANU damu. Kivuti ni Narck-K damu. Dr. Njue huenda akagombea on any other party juu hawezi kupata fair nominations in any of the major parties. Baba Jimmy ana nafasi nzuri huku upande wa urais, ingawa kura ya ubunge huenda ikapigwa bila ya kuzingatia tofauti za chama. Wananchi huku wanataka mtu, siyo chama.

Q. Na vipi risto za Gachoka?

A. Aah, huko, Mutava ana-win hands-down. Joe will have to work extra-hard if he wants to return to bunge. Everyone is crying, “We want Mutava, we want Mutava.” See, huenda Mutava hana lake kitaifa katika baadhi ya mambo kutokana na urafiki wake na Baba Jimmy, lakini ana heshima zake Gachoka na anapendwa na watu. People want to associate themselves with him, especially coz of his faith. It is expected that he will leave the NCCK around June so as to be on the ground full-time.  Huenda pia akafaidika na fact kuwa Benjamin Musakwa, ambaye alimpinga Joe 1997 na pia 2002, ni ka ame-go slow mwaka huu.

Q. Kwani Joe ame-do?

A. Wacheki, wasee Gachoka wamechoka na one-family dynasty. Wanataka change. Pili, yeye ana the same issues ambazo Muturi anazo: Kugawanya wasee kwa laini za clan.

Q. Lakini si ye pia ni m-savedie ka Mutava?

A. Yeah right! We know that but his actions, especially on clannism, speak louder than words.

Q. Niaje risto ya vyama huko kwenu?

A. Twajua Mutava yuko na orezo Narc-K, lakini akitaka ku-win Gachoka, huenda ikambidi across into ODM-K sabu kuna a significant Kamba population ambayo iko ODM-K damu sabu ya Stevo.

Advertisements

Entry filed under: 2007 General Elections in Kenya, Africa, Kenya, Literature, Media, Politics, Religion, Society, World.

Owuor prophecy : Comments closed Miseducating the Negro, Zim, Kenya

98 Comments Add your own

  • 1. diehard  |  March 23, 2007 at 4:49 pm

    Kenyan politics haibambi more than half of these old guards are senile and really dont care bout the well being of the country and its people!

    Reply
  • 2. spoiler123  |  March 23, 2007 at 7:26 pm

    I am from Mbeere and I think this post very interesting. All I can say – In the words of Ireri Ndwiga (Mp Siakago 1992 – 1997- They dont read the “Nation Newspapers” .

    Ask a Mbeere elder what that means.

    Reply
  • 3. obamab  |  March 23, 2007 at 10:15 pm

    can we have more!
    it is interesting to see that even in as low as the tribal arena we are still being divided by the politicians, hopefully we will be able to overcome these, and get some people who are more inclusive, but then again, “they don’t read Nation Newspapers”

    Reply
  • 4. KA  |  March 23, 2007 at 11:22 pm

    @Diehard – Let the people decide.

    @ Spoiler – 🙂 Thanks for reading.

    @ Obamab – Will share more as I get it. Thanks for reading.

    Reply
  • 5. DIE HARD  |  March 25, 2007 at 12:12 pm

    KA, its reached a point that some of us dont really care anymore even if we decide petty stuff like tribalism and the like still comes in! i just think we need a change but clueless from where….

    Reply
  • 6. KA  |  March 25, 2007 at 7:42 pm

    There is something called “the power of one.” In other words, the desired change could begin with you. As Gandhi would say, “Be the change u want to see.” Hope. Don’t u stop hoping. You lose that and your vision will go with it too.

    Reply
  • 7. Ita  |  May 11, 2007 at 9:57 am

    you have no touch of what is happening in siakago division. You only think of Evurori division. siakogo consituency is not an evurori affair only. Why talk of people who come from that evurori area only? we have others from siakogo division!

    Reply
  • 8. Njeru  |  May 19, 2007 at 11:38 am

    Sisemi kitu! hii story ya JB na Joe inabore. They have just been making the people of Mbeere take a retrogressive move as far as unity and community development is concerned through division.
    It is the high time the people woke up and made a change for heavens sake. I have been wondering whether their winning is always genuine, or there is more power than our vote. people had declared that they would kick them out in 2002 (esp. JB) but we were surpried to get the unwanted guy back to power. Let Mbeeres define their destiny by their vote this year or never!……..

    Reply
  • 9. jared otieno  |  May 20, 2007 at 8:21 am

    I formerly worked with intelligence. I have nothing to loose now. Mutava Musyimi is a devil worshipper masquarading as a Christian. This is a known fact and i am not just spreading rumors.
    The problem we have in Kenya is too many leaders pretending to be Christians and actually are devil worshippers.
    Its a shame, and the Ke nyan people need to know this..

    Reply
  • 10. Ngariama Wa Uboro  |  May 20, 2007 at 9:54 am

    Mabibi na mabwana, old and young alike the politics in Mbeere District can fully be understood, bye the way mimi ni mumbeere ”ciakunda manji”, from three perspectives:
    First, “Ubariri” Traditional Powers.
    Second, “Mibiriga”- Clannism.
    Three, “Auki”-Immigrants from the neighbouring districts.
    My thesis will zero in on these three intertwined issues. First and foremost any mumbeere, a christian or not, who was born and brought up in Mbeere District cannot pretend hajawaii kusikia stories za Ubariri and it implications not only in Mbeere District and beyond. This is an inevitable place where any successful politician and businessmen and women from the district must go for blessings. Jeremiah Nyaga himself, though a dierhard ACK adherent, bears witness. During his heydays in politics and even now he goes to Ubariri for worship (kuragurirwa na kumwirwa-you see some people walking and in actual fact ni kithitu kirathii) after receiving the Holy Communion in his local ACK Church. (Most people visit Ubariri at night if you doubt ask the neighbours and they will tell you all…luxurious cars-mercedes,rav4,hummer,pajero,lexus driven by politicians,pastors,priests business guys and senior gov`t officials etc. Do not stay poor, it is not the poor in material possession that will inherit the Kingdom of God). Nyagah taught his children (snake`s offsprings are actually snake) the import of Ubariri and it is not surprising that Joe and Norman wanaenda Ubariri kupata kipawa cha uongozi (soma uongozi nduni wa kunyanyaza wambeere). Recall, in 1992 we were told that the whereabout of Norman was not known. It was a cover-up, because he visited Ubariri and one of the conditions was to stay underground for seven days ( if you did not know number seven is a good number in the realm of traditional worship and witchcraft) before re-appearing to the people (read electorate). He “won” the Gachoka seat and when he shifted base to Kasarani he is still the man there. It is disgusting to hear every time Joe opens his mouth, mimi nimeokoka, and all other gibberish associated with the so-called confessions. Did you read his presidential vision ODM 2007? Again remember when his father was talking to the Mbeere people he never forgot to utter the following words: gitugi kiria nainainirie gutiri wingi unginainia na kathiga gakuru gatiagararagwa ni manji- the post that I shook nobody else can dare shake it and an old stone is never covered by water. Bye the way, do you know that if you kill a person and go to Ubariri and tell them what you did murder (somebody)and pay the required amount (fine) that case ends there and never to be mentioned again. Believe it or not. Are you telling me that you have never heard or read of murder cases in Courts of Law that have been dismissed for lack of sufficient evidence and that`s it!!! How many people in Mbeeere and other parts of the country have been killed or poisoned by the people we know and the case has never gone anywhere and if it did it never succeeded? All these unquestioningly reveals to us how valuable and significant Ubariri is to the so-called Nyagah dynasty.

    Second, the politics of Clannism. Mbeere District is composed of many clans. These clans are condensed into two major clans and depending on the part of the district they go by different names. For instance, in Gachoka constituency we have Ndamata(minority) and Mururi (majority). In Siakago constituency, the same clans go by different names. The groups of clans that make up Ndamata are called Irumbi (majority) in Siakago and Mururi (minority) clan assumes the name of Nthagana. I do know these names can be confusing if they are used interchangeably. For now, I will not dive into the clans that comprise each of these major clans. What I wanted to clarify is that Ndamata/Irumbi and Mururi/Nthagana are one but the same thing depending on where you are in Mbeere District. Indeed there is a misconstrued notion that Jeremiah Nyagah came up with the divisions of these clans in the district and particularly in Gachoka constituency. This is utterly half-truth, because the genesis of the two clans and their rivalry are as old as the Mbeere people themselves. To establish his political hegemony and consolidate his power in the district, Jeremiah Nyagah exploited and perpetuated clannism. This was a betrayal to his own people because when they conducted a fundraising to enable him study at Makerere University in Uganda, they did it as Mbeere people without clan consideration. Nevertheless, when joined siasa, he politicised these clans and sowed seeds of hatred that are difficult to exterminate and expunge from memory of the Mbeere people. Traditionally, these clans administered oaths of allegiance and secrets to the members. Jeremiah Nyaga took advantage of this and the most notorious oath administration was conducted in Mwea in 1970s. Nyagah is from Mururi/Nthagana clan and in 1970s he was facing stiff competition from candidates from Ndamata/Irumbi clans like Gatiti wa Cingano and Beatrice Kanini. Being a political genius, Jeremiah Nyagah mobilised his supporters from his clan and convinced (read confused) them of the need to retain Gachoka Parliamentary seat to their clan. Now, let us examine the content of that oath which charted the political map of Mbeere. The paricipants were supposed to be stark naked!! The concoction of the oath included menstrual blood mixed with dirt from clothes of elderly people (igori). They sworn by three most important statements. Number one in the agenda was, the participant was supposed to say these words,…. I so and so if I know something that can kill a person from Ndamata/Irumbi clan and I fail to take action, may this oath claim my life. Second,…I so and so I swear that given Ndamata/Irumbi and Mururi/Nthagana candidates I will vote for Mururi/Nthagana candidate and if this is not so I accept this oath to kill me. Third, if I receive a visitor from Ndamata/Irumbi clan, I will serve him or her from the same plate that I use to serve a dog and (this condemned the daughters from Mururi/Nthagana and their offsprings married to Ndamata/Irumbi men. In both clans, married women from one of these clans were/are used to leak some secrets to the clans they originally came from. Some were/are used to spy for their clans) if I fail to do what I have sworn, let this oath kill me. After uttering those three statements, the participant swallowed the concoction and proceeded to the next stage. In this stage, the participant met naked woman and the final stage was an encounter with a snake.
    Now, be vigilant the way you are treated and you will guess those Mbeere people who still abide by this oath. Amazingly, even the so-called Mbeere elite are trapped in this. Have you heard of food/beer poisoning (crocodile bile) in Mbeere District? What about marriage politics if the two clans are involved? It sounds familiar, isn`t it?

    Last but not the least is the immigrant issue. The most affected area is Mwea Division in Gachoka constituency. There are a lot of people of Embu, Kamba and Kikuyu origin. These people were settled there by Jeremiah Nyaga himself when Mbeere, Embu and Kikuyu were under his constituency after independence. They play a major role in influencing the outcome of the polls in Mwea Division. This is one place in Mbeere District where enthic tensions are at fever stage particularly during general elections.

    Suffice it to say, a keen scrutiny of powers from Ubariri, clannism and the issue of other people from neighbouring districts are crucial to any candidate who want to win parliamentary elections in the district. It all depends on how one plays these three cards. If you think you can try it differently, just go ahead and we shall see.

    Reply
  • […] The foregoing was reader’s comment on a post I did regarding Mbeere politics a few weeks ago. […]

    Reply
  • 12. Allan  |  May 21, 2007 at 9:48 am

    JB Muturi is a stalemate. If you want to see progression in Siakago, I suggest that you vote Kivuti. He clearly isn’t in it for the money, he already invests in community development, he isn’t tribalist(though there always seems to be some animosity between the Irumbi and Thagana), he is patriotic and has a vision fornot just Siakago but all of Africa. Ultimately, it is your perception that matters, but I would hate to see such a good leader going to waste.

    Reply
  • 13. Clear Thinker  |  May 21, 2007 at 10:19 am

    This long mud slinging as the British call it by this long diatribe given by someone obviously in the campaign team of opposition.

    Jeremiah Nyagah does not deserve this at all look what he has given to Kenya.
    He sings at all family functions very loudly ” The Best Book is The Bible” this is a FACT.
    How dare you insult such a family? Without any evidence.

    Mzee attends church for four to six hours every Sunday and has done since time immermorial….

    You should be very careful that what you write about people is founded, not steeped in old history of the area and twisted to suit your campaign. Do you believe in Karma? Devine justice? God will always teach you a lesson if you do wrong, and that my friends is tried and tested.

    Reply
  • 14. Ngariama Wa Uboro  |  May 28, 2007 at 12:49 pm

    My fellow people of Mbeere wherever you are, we salute you. We are determined to liberate the Mbeere people, at whatever cost, in general and in particular our brothers and sisters living in Gachoka constituency where Jeremiah Nyagah family has established a political niche. Time has come for we people of Gachoka to tell Nyagah family “let the people of Mbeere go”.

    The present social and eco-political woes bedevilling Mbeere people can be traced right from Nyagah family. For your information, Nyagah family hates Mbeere people like Hell ! ! ! If you think they like you, then you are cheating yourself. Let us examine what they have deliberately failed to achieved. Nyagah family has been in power since 1958 to present day. Nyagah family has never initiated any development project in Gachoka constituency. Today we remember Nyagah family for two things namely; how he worked tiredlessly to underdevelop Mbeere and propagation of Clannism. In the last article, we looked exhaustively at how he manipulated clans to establish his political empire in Mbeere. For this time round, it is important to look at Nyagah`s underdevelopment record and the emerging issues that are related to this record.

    In 1970`s Ngigere Sisal Farm was doing very well. It was owned by an Indian and even today some machines are still in the site. Jeremiah Nyagah himself gave the Indian entrepreneur matching orders and the business ceased to operate. If he did it in the interest of Mbeere people then why did he or some else take control of the farm? If Ngigere Sisal Farm was left to operate without Nyagah`s interference, where do you think that area would be in terms of development? This could be one of the greatest sisal farming in Kenya. Was settling people in Mwea a move to counter and make it difficult for the operation and possible expansion of the farm? Today, Makima and entire Mwea division is populated by people who live in abject poverty. What was the value of settling people in Mwea when they could be enjoying better standards of life if the farm was allowed to operate in partnership with the owners of the land-Mbeere people? Do you know that the whole of Gachoka constituency is suited for sisal farming? Just take a survey of the area and see how well sisal grows in the wilderness and along the roads. Who else could have taken the initiative to encourage and support the local people to grow sisal other than Jeremiah Nyagah? This was a chance that got lost once and for ever and today we are told “He (Nyagah) sings at all family functions very loudly `The Best Book is The Bible` this is a FACT…Mzee attends church for four to six hours every Sunday and has done since time immermorial….” One wonders, is what he did to Mbeere people in accordance with “believe in Karma and Divine justice” or is it injustice? Is God not going to teach Nyagah a lesson for “kunuva na kunyarira Mbeere” if that believe is tried and tested, Mr./Mrs./Ms.Clear Thinker Sir/Madam? What concrete justifications do you have to come in defence of “Dr” “Mheshimiwa” au ni “Mhishiwa” Jeremiah Nyagah and his family? Let him refute what I have asserted! I hope he is not senile and therefore unable to defend himself, that`s right, Mr./Mrs./Ms. Clear Thinker Sir/Madam?

    Other projects in the then Kiambere location that people had started and Nyagah contributed towards their downfall are; Kiria Livestock Rearing Scheme, Kiambere Honey Refinery, supply of piped water to people homes from Kiambeere Dam and “Ndovoriri” borehole (this project lasted for several months before Nyagah organised his thugs to steal the pump in early 1980`s), tarmacking of Kiritiri-karii-kiambeere-Mutuobare road when Embu-Kiritiri-Kanyonyo road was being tarmacked using the surplus fund that was left after the construction of Kiambere Dam. Recently, his son Joe interfered with a noble cause by “Ndutio” group based in Nairobi which was a selfhelp group to revamp roads in Kiambere.

    Indeed Nyagah favouvered his Mururi clan in Kiritiri by issuing title deeds. Can you imagine in this fast growing market centre
    there are some areas without title deeds because the owners/clan members are opposed to Nyagah “kingship”. This is true in Kithuntiri where he draws mass hysterical following. Is this not a shame to the people of Kithuntiri when Nyagah refused to approve tarmacking of Kiritiri-Karii-Kiambere road which passes right through the area?

    Nyagah family is enemy number one in Mbeere District. Can you imagine when Mbeere District was in the process of being hived off from Embu District Nyagah was opposed from the word go. Do you know he organised and rigged the election of the current Bishop of ACK Diocese of Mbeere because he comes from Mururi/Thagana clan? Do you know that there are still some ACK Parishes in Mbeere that do not support the current Bishop because of what Nyagah and company did? Do you know Nyagah is a liar? In December 1990 during the annual District Development Committee Nyagah intiminated the then DC and ordered all the chiefs to make sure all the media guys were shut from the meeting. The reason for this was that they had “misreported” him. Then he went ahead to write what was “discussed” and read it before the members and gave the report to one of the chiefs to hand over to the media people. Funnny enough the following day the Nation Daily Paper carried an “exclusive” report of the meeting in the same words Nyagah used to hoodwink the media and the people ( See D/NA December 1990 issue). It can now be revealed that in that meeting there was a bitter exchange between Kamwithi Munyi and Jeremiah Nyagah. The borne of contention was procurement of tenders in the District, division of Mwea land and issuance of title deeds, KANU leadership wrangles in the District. In all these issues one thing was clear: Mbeere versus Embu traditional duel. Jeremiah Nyagah was the architect of this ethno-political struggle between the Mbeere and Embu because in the former Embu district he made sure Mbeere had two constituencies while Embu had only one. Politically, voting was done on constituency basis and automatically Nyagah carried the day with two third vote. In that way the Embu people had no say whatever.

    Jeremiah Nyagah is NOT a mumbeere! ! ! Nyagah and his family do not speak kimbeere. They speak sheng ie Kindia,Gigichugu and Kiembu a little bit. Further more Jeremiah Nyagah has his home in Kangaru in Embu where he enjoys the canopy of jacaranda trees and cool climate of Mt. Kenya while the people in Mbeere whom he worked so hard to impoverish and divide continue to suffer under the scorching sun and unshamefully continue to support his son Joe. Indeed, Nyagah family continue to deny the Mbeere people opportunities to serve in the key government post. Senior government slots go to the Nyagah family who pretend to be one of the Mbeere families and to represent Mbeere in the sharing of the national cake. Mbeere people have never tasted the fruits of independent because they have always been hoodwinked by the Nyagah family who we must vote out and ostracise from our midst in December General Election 2007.

    It is a great shame for Mbeere people to be associated with Nyagah family. We live in misery and ALL our efforts (including uniting Mbeere people for a common cause) have been frustrated by no other than Jeremiah Nyagah and his family. This is the loophole we people of Mbeere have allowed to be created by foreigners to exploit and oppress us. That is why Kamba people and other non-Mbeere living in our midst want to rule us in our own District. The only mistake we make is to vote foreigners and this include Nyagah family, Aembu, Akamba and Agikuyu in our midst. These people no matter what they tell us will never represent us fullly. A case in point is the Nyagah family and we do not want to repeat past mistakes. But we need to learn from past mistakes. Let it be clear to ALL non-Mbeere people residing in Mbeere District that no matter how hard you try, we the people of Mbeere will not vote for you ! ! ! Period. Sorry about that !

    People of Mbeere let us not be laughingstock by other communities. Let us be proud of what we are and NEVER again allow a foreigner to rule us! We need to read newspapers and get access to the internet. We will encourage you to let other Mbeere people know about this website where they can discuss issues in Mbeere District. Do not be like the Nyagah family which does not want anything good about Mbeere. If Nyagah family is not a witch, then how does a witch look like?

    Reply
  • 15. mundu wa ngai wakonji  |  June 10, 2007 at 2:01 pm

    so far so bad for mbeere! why do we consent to manupulation? clans are there and cannot be abolished, this is the way we trace our ancestry en it has to stay. what we need to understand is that clans are social systems that are supposed to bind members together for their own good without negatively affecting the affairs of the other clan. in this sense we should join hands to fight whoever is trying to misuse these treasured units to suite his interests. like martin luther king jr i wld say ‘ i have a dream, time will come when the people of mbeere shall vote for pple judging from their competence rather than their clan backgrounds’ . Tuthii na mavinda.

    Reply
    • 16. King'ara-B  |  August 1, 2012 at 4:31 pm

      The ppl of mbeere showed their maturity in the 2007 elections when they put JB Muturi into a bin where he should rot after accomplishing his mission of dividing mbeere into vicious clans.It Was clear to all that Lenny Kivuti could and will take siakago to its visionary position in development. He has purified mbeere off this deadly smell of clanilism

      Reply
  • 17. Ngariama Wa Uboro  |  June 26, 2007 at 8:00 am

    We, the People of Mbeere must wake up and face the reality. That our present political predicament and dispensation can only be changed for better by the Mbeere People themselves. Let us take pride that “turi andu a mbere i.e we are the first hence our name Mbeere.” We maybe one of the smallest ethnic group not only in Kenya but also in the world. That we cannot allow anybody to intimidate us. We need to stand united like a people who are on the verge of political oblivion. We constitute the minority communities in Kenya and our voices are rarely heard and if they are ever heard they are dismissed as inconsequencial. We must know our rights and privileges because they are enshrined in the Kenyan Constitution.

    The present and future regimes in Kenya must appreciate the role the people of Mbeere continue to play in the preservation and conservation of the water catchment area that form part and partial of the Seven Forks Hydro-Power Project. We deserve to be given preferential treatment in rural electrification and highly subsided electricity charges. All our primary and secondary schools, market centres and dispensaries need to be supplied with electricity and piped water. This should be extended to the families as well.

    We need to think hard on how we can improve our roads. At present, the County Council of Mbeere must shift focus from mediocre resurfacing of the earth roads to tarmacking or building murram roads and feeder roads. If for some reasons, we cannot afford to contruct good roads we need to stretch our hands to donor funding. In the whole district, roads are resurfaced in the dry season and during the rainy season all the sand is washed downstream. Some roads become impassable during rainy season and it impacts negatively on the overall flow of trade and information. Truth be told that a lot of money goes to waste every year when the Council goes out of its way to resurface the roads, an effort perceived as a big stride in development by the majority of Mbeere people.

    We need to elect civic and parliamentary leaders who can grasp developmental issues and come up with workable proposals for the Mbeere District. I strongly believe that in every location in Mbeere District there are a number of university graduates who should be ashamed of themselves to witness the district sink into political and developmental turmoil when they should be the first to save it. Why have you(university graduates) left civic leadership to retired and tired old forks who have not seen the classroom beyond form four or form six or even graduated from primary school? Why have you abandoned your responsibility to bring desired changes in the district and we know that you have the brains to transform Mbeere District into a shining example? Don`t you know that the contemporary political and developmental issues are only in the domain of a university graduate who is empowered by his or her education to conceptualised issues which could be a labyrinth to those who have never tasted university education? Don`t you know that the world is becoming complicated and you as a university graduate you have got a crucial part to play in your community? Shame on you if your are a university graduate from Mbeere District who has decided to stay in your comfort zone and unwilling to come out and challenge the status quo!! If Mbeere District is not led by the best brains, what do you expect the district to achieve? NOTHING!! Period. We will only strenthen pauperisation in the district.

    Mwea Game Reserve need to be supported by all our leaders and people in the district. We need to promote it so that it can attract tourists and investors. What is the County Council of Mbeere doing to popularise Mwea Game Reserve? This is an investment worth undertaking unless you do not know the significance of wildlife and tourism in terms of development.

    Mbeere is endowed with sand and building stones which are important ingredients in the construction industry. These valuable resources must not be sold at a throw away price to the people outside the district. We do not have cash crops in our district, therefore we should gain as an individual and the community at large from the sale of these valuable resources.

    The County Council of Mbeere should be transparent in its revenue collection. They should tell us how much revenue is collected per year and its expenditure. It is a big shame to find that in some big market centres like Kiritiri, Makima and Mutuobare among others there are no toilets and the shoppers help themselves in the bushes and along the streams. A case in point is Kiritiri. If you think I am kidding take a walk along the nearby streams and bushes in Kiritiri and you will be shocked how human faeces litter the place. The buck stops with the County Council of Mbeere. The people of Mbeere have paid taxes and they deserve better services than this!!

    Reply
  • 18. mundu wa ngai wakonji  |  July 1, 2007 at 11:45 pm

    I appreciate your (ngariama wa uvoro) touch on the real issues that affect us as a community. yes, we university graduates owe the community much interms of leadership and developmental ideas but if i dint get it wrong its like you are trying to build some island of university graduates who will spearhead development, as much as i embrace the idea am of the suggestion that owing to the fact this is a public forum we should not appear to be forming interest groups which could sooner or later limit the most needed contribution on these kind of forums. Hii stima ya seven folks. its very interesting that the district that hosts the sources of electricity in the country is among the poorest lit. just like the maasai defend their national parks we have the moral authority to stand en say we need subsdies on electricity as a community. yes, we may share the same good ideas but what will be considered the second step is not the addition of the second idea but taking action on the first idea. how do we do this, i would suppose that we the youth of mbeere could form an action group that could be used to voice the views of our comunity especially the youth. From this plartform we can work out the pressing issues and it could be very timely if we started it in this period of politics.

    Reply
  • 19. Money bag  |  July 2, 2007 at 12:06 pm

    My dear people of siakago, we must understand one point that people who are too arogant like Kivuti must be told to back and go out of siakago politics.

    It is no the number of money bags you have, there is ksh 40 M every year for our consituency. We need some who can manage our resources not arrogancy. He could have liberated Siakogo many years ago. Where was he?

    Reply
  • 20. maxmucks  |  July 11, 2007 at 1:29 pm

    Wow some comment are totaly funny.Clans wat about we the youths?I came to know of my clan just last year.The old jamaaz want us to hate each other because of their greed.If u are frm siakago you should know that Kivuti and Muturi were friends until wazee interfeared.ill continue frm there next time.

    Reply
  • 21. jackson  |  July 12, 2007 at 8:42 pm

    The abuses against Nyagah are not true. The mzee is not a devil worshipper and God forgive you for insinuating such. Mzee Nyagah and family are upright Christians.
    Your hatred for them for whatever reason, does not justify you calling another person a devil worshipper. This is serious before the eyes of God. THOU SHALT NOT BEAR FALSE WITNESS……..
    Nyagah is not THE PROBLEM, ITS WE MBEERE PEOPLE AND OUR BACKWARD THINKING. It doesnt matter who our MP is, no miracles will happen just cause we have another mp.
    Its going to take generations and education and exposure for us to move foward.

    Reply
  • 22. Mu-mbeere  |  August 5, 2007 at 8:34 pm

    I salute you all people of Good will to the Mbeere problem. I admire the zeal you people have. I 100% support you,(ngariama wa Uboro). Surely the mbeere people need liberation. i wonder why 80% of the electricity grind comes from Mbeere nd we dont have electricity. When i go visiting home i curse, why ? because of the roads.

    I have a few issues to raise concerning Clannism among youths. Its a pity that even having a girl friend from the other clan is becoming an issue. Why are we youths accepting to be led by politicians into petty unit like clannism when people are talking of inter-racial marriage? Why is Nyaga married to a Kikuyu and he tells you that you cant marry or vote Irumbi or Thagana candidate or even intermarry?

    Youths wake up!

    To all graduates from Mbeere, i say like Mundu wa Uboro, Shame on you if you cannot come down and liberate our people. We need to set-up a strategy where we make decision on development issues in our district. Why do you have to buy a car,only to drive it and leave it 15km from home because thats where the road ends? we need to be in touch with the activities on the ground. Lets not visit Mbeere only during christmas, we need to take part in day-to-day running of the district. I would personally want to know if there is any youth there who is a member of BOG of any school? member of the DDC,or CDF? Its the high time we demand these positions and run our schools for example. Those of you who attended Siakago boys in 80s and 90s, know it was the school to be in. Where is it now? Please come forward and lets not look at the old guards maintaining the status quo.

    Kudos, Mundu wa Ngai, n Ngariama, Keep it up!!!

    Reply
  • 23. Mu-Mbeere  |  August 5, 2007 at 10:43 pm

    Have you ever noticed that the Mbeere politicians have no interest in the elits from the area? Thats why its very easy to perpetuate clannism, because the so called elits have distanced themselves from the affairs of Mbeere leaving them to the less educated. Mbeer ni kuumu mani,, Kithomo nikio kirendekana gutotia mbeere!! wake up guys and lets grow our beloved place. We have all it takes. Last time i was in kenya i went to some place with a Mbeere and he embarrased me,,by intorducing himself as an Embu. We are the reason for underdevelopment in our dry place. we need to work on our ego. Redefine ourselves, and be proud of who we are!! Ni Mumbeere Cia Kunda Manji!!!! Wake up youths, lets go !!!

    Reply
  • 24. maxmucks  |  August 24, 2007 at 5:19 pm

    this is ma continuation.We frm Siakago might be a little stupid.if you’ve been there lately u shud av noticed the meetings arraged by Kivuti and Mbogo.They are not supporting clanilism unlike Ishiara Guys are taking oaths or the sort.I will not vote for……………as long as ……………..is running.No matter wat they do we ave to know the people who are destroying our community.This is ma pretty advice Do not go for the person who tells you to hate another person because he is doing no good but harm.see you later

    Reply
  • 25. maxmucks  |  August 24, 2007 at 5:26 pm

    [Have you ever noticed that the Mbeere politicians have no interest in the elits from the area?]
    I will prove you wrong mu mbeere .This is because some people are stupid to fall for clanilsin please go to this url(http://www.propertykenya.com/news/471196-major-fallout-likely-as-bigwigs-clash ) then think.

    Reply
  • 26. MUMBEERE WA UMA RUGENDORE  |  September 7, 2007 at 11:06 am

    politics in siakago constituency have been confied in one area”KANYUOMBORA”so people of siakago i urge you to shun clanilism so that we can “komboa “ourselves from the hell of K-BEST.This is the high time we give persons from KIRIE OR GANGARA a chance.HAVE A FANTASTIC ELECTIONEERING PERIOD.AND GODS BLESSINGS.

    Reply
  • 27. Mbogo  |  September 14, 2007 at 11:46 pm

    What do you guyz think Of Ireri wa Ndwigah, I mean the guy struggled to rescue us from Embu….by mbeere some how appearing on the map. The guy fought for us to get a district…

    Reply
  • 28. mundu wa kirie  |  September 16, 2007 at 3:35 am

    my fellow guys from siakago constituency,we should consinder somebody who is development concious person.Not somebody from your clan.We shoulld ignore this conceipt of hatred between IRUMBI na THAGANA created by politatians.

    Reply
  • 29. mbogo  |  September 16, 2007 at 4:54 pm

    I remember how it used to be when Mzee Jeremiah Nyagah was in power.Nothing went past river Kapingazi in Embu. All municipal stuff were stuck there. The Embus spat on us, never recognized that we were human beings. I was one of the unfortunate ones as I attended school in Embu, where we were just 3 Mbeere Boys. Everyone-Including school administration-saw us as 3rd worlds in a 3rd world country. Until 1996, when I could boldly identify myself with my own district, I alwayz felt less of a man. This is why I hail power to Ireri, i mean the guy went as far as risking his family life for 6the Mbeere people. When he was in Parliament, we saw major development. He fought the Nyagahs when the wanted the mbeere headquarters to be in Kiritiri so they could continue to control and wrath the Mbeere people. Ireri in 1995, when he defected, he tried to unite all clans to be one as Mbeere. he ignored his own clan elders who tried to stop him from doing this. I saw these as couragious rather than defiant. As pertaining Kivuti, yes He’s got Millions, But what has he done? He’s best frient to JB and was his secrect chief campaiugner fund almost half of his campaign. At the end where are we with JB?

    Reply
  • 30. Mu-Mbeere  |  September 22, 2007 at 12:45 pm

    Macmucks,,,the link has nothing new. All am saying is lets not be divided by clans. Have you met a nice Mbeere girl or boy, and you feel like you wonna date her/him. And later clan issues arise? We are talking of regional intergration, east-africa, africa etc,,,but what are we seing in Mbeere?

    Look at the parliament, if Muturi and the two Nyagas worked together for a common interest, we would be too far. we have very many Mbeere elits, but have never heard any meeting or people chanting way of how to run our constituency or district for that matter. there is alot of segregation and this has been rooted by piliticians and its to their advantage.

    I have seen these clan issues even at university level, if you have gone to university you have been to one or a few MUSA elections and you can bear me witness. where people elect each other based on region (Gachoka/siakago), or clan,,,,Its a pitty guys, wake up.

    we Youths are the ones to save our society.

    Reply
  • 31. Mu-Mbeere  |  September 22, 2007 at 12:49 pm

    The problem we have in Mbeere is that even elits do not unite, and everybody see each other as a threat. As youths i challenge you to come up with a Mbeere forum, where we meet and discuss partnent issues about our district, this way no politician will take our people for granted.

    otherwise, the politicians will continue to divide us even more!!!

    Reply
  • 32. maxmucks  |  September 27, 2007 at 3:51 pm

    Mu-mbeere i do support you bout clanilism in colleges coz it happened in minebut we dont give a damn it only the guys who are interested in a certain position who do promote clanilsm 4 their own benefits

    Reply
  • 33. Mr. NEW Kenya  |  October 1, 2007 at 6:22 pm

    For Joe Nyagah call him the most useless politician under the sun. He has nothing to offer to kenyans and he is only licking Raila`s ass. If you did not know Joe Nyagah, Uhuru and Kalonzo are political foes. Nyagah MUST not be allowed to step in Gachoka constituency, because he has done absolutely nothing to the people of Mbeere. He has reached his political orgasm and he will never see that parliament through the people of Gachoka. We are tired of political deadwoods that is Nyagahs.

    Reply
  • 34. Mu-Mbeere  |  October 2, 2007 at 10:50 am

    Guys, Its your turn, Vote wisely. Lets elect leaders who will represent Mbeere. 80% of the Kenyan electricity comes from the district, but how many homes have electricity?

    Do away with clan issues and vote issues, development, sio mtu sababu ni wenu. we have right thinking people, the entry of Mutava is a clear show, If you still need the Nyaga to rule for 60yrs, then dont complain, but we need a change.

    Reply
  • 35. murithi giti  |  October 31, 2007 at 9:11 pm

    the only way is if we unite.Lets see it that the allocated money from cdf has done its job.no body know whether the money writen
    for various schools and institutions ,by the constituency development comitee reaches them.and if it does whether its used
    to develope such places.if it does let the development be seen.if aproved right then the topboys have done well,if not lets kick them out.the question is who will be following all these?.we the people of mbeere who love our land can do.

    Reply
  • 36. mu'maendeleo  |  November 8, 2007 at 12:37 pm

    i believe in the potential that lies in the capacity of an individual person as an M.P. as mush as illiteracy,reduntant thinking,lack of initiative of a mumbeere since independence and into modernity, the underdevelopment that exixts in Gachoka,and the wider mbeere has greatly been due to influence of an individual. this individual has made sure that in the whole district,there exist a system for perpetuating an intended underdeveloping move. its until we break this system that we shall set foot to development or say to a ”mbeere” that we desire.

    Reply
  • 37. mu'maendeleo  |  November 8, 2007 at 1:00 pm

    in the coming election, i wish that we identify a development agent not just an M.P. into parliament. good news to citizens in our mbeere is ”here is how you will develop/make money” but not ”here is money use or here is food” this is because that takes care of ”here and now” but not tomorrow and the days after. there great thing that cuold be in mbeere right now. GOOD ROADS(funded by fuel levy,county council road maintenance funds) STRONG AGRICULTURAL BASE(farming and irrigation along Rupingazi,Thiba and Thagana, and Dams reserviors and the open tenure Mwea land) TRADE(surplus of farm produce-gachoka area,livestock-ishiara area) FINANCE INSTITUTION( a cooperative Sacco, a bank,-at kiritiri or siakago-to stop us from taking our money to another district,to boost micro and small business, and finance developmental activities)
    Andu etu a mbeere, i request that we look into ways in which we can participate at individual level in economic development. how?
    ALL economic growth allover the world started and starts with the utilisation of resource base(the main resources available) the mainstay in our mbeere is agriculture.
    i would like us to start carrying out our farming and animal rearing NOT for SUBSISTENCE ONLY

    Reply
  • 38. Mumbeere in diaspora  |  November 8, 2007 at 1:12 pm

    I stumbled on this very interactive blog and went through all of it since its hand to find that much of Mbeere hand knuckle stuff on the net. Though its dominated by some 4 or 5 blokes, its good reading.

    mambo ya Nyaga, Muturi Kivuti, Murigo and co. is very relevant at the moment. I just wanted you guys out there to think about these two issues.

    1. Will our dry and dark Mbeere benefit from or Electricity once this majimbo thing comes. (The tinga wanted to Use the back door but could not, Now its past the gate and knocking on the Front door.)

    2. The so called Mbeere elites have done what they have done. We complain of clannism and stuff, but how much are the new elites doing to influence change among peers or are they swallowed in the same miasma.

    3. Do have any heroes in Mbeere or we are a people without history and destiny. Do we have any role models in our Mbeere? The ones supposed to be have failed miserably (At least I agree to a certain extent, Ireri can be credited for allowing us feel like Wambeere and introduce our selves as so.

    Kanda cia Mbeere, turamukeni mani!

    Reply
  • 39. mu'maendeleo  |  November 8, 2007 at 1:31 pm

    in the coming election, i wish that we identify a development agent not just an M.P. into parliament. good news to citizens in our mbeere is ”here is how you will develop/make money” but not ”here is money use or here is food” this is because that takes care of ”here and now” but not tomorrow and the days after. there great thing that cuold be in mbeere right now. GOOD ROADS(funded by fuel levy,county council road maintenance funds) STRONG AGRICULTURAL BASE(farming and irrigation along Rupingazi,Thiba and Thagana, and Dams reserviors and the open tenure Mwea land) TRADE(surplus of farm produce-gachoka area,livestock-ishiara area) FINANCE INSTITUTION( a cooperative Sacco, a bank,-at kiritiri or siakago-to stop us from taking our money to another district,to boost micro and small business, and finance developmental activities)
    Andu etu a mbeere, i request that we look into ways in which we can participate at individual level in economic development. how?
    ALL economic growth allover the world started and starts with the utilisation of resource base(the main resources available) the mainstay in our mbeere is agriculture.
    i would like us to start carrying out our farming and animal rearing NOT for SUBSISTENCE ONLY but ALSO for COMMERCIAL PURPOSE.why?
    for exapmle if im just a farmer who grow food crops for my family(my wife n 4 children) i will live to produce 5bags maize, 2bags bean 1/2 bag nthoroko, 1/2 bag njugu, ndebe imwe ya ngina. where will i get soap,school fee,medical cover(obviously dispensary) clothes? to taste bread for breakfast my wife will have to sell eggs, a new clothe she sells a bag of maize, fees i sell another. in the end we are malnutriated, and will be starving by the next harvest time. in this example am holding other factors constant,like lack of or shortage of rains,that i wont get sick until crops grow and are harvested n that Osama(weevil) will not tamper when the harvest is the store.
    with commercial production, i will grow and ensure as much as possible, a bounty harvest. cultivate 10-20 acres, produce 50bags maize, 10bags beans, 20bags Ngina 10 bags Njugu and 5bags each of mwere na mubia. putting value per bag, maize@sh900-sh1100, beans@ksh1800-ksh2500,ngina@ksh2000-ksh3000, mwere@ksh4000-ksh4500.
    up to this point, in on harvest(3-4months) i will make about ksh200,ooo.
    this kind of money will run me and my family in my rural gachuriri throught out the year.
    this is possible if the m.p. we elect into parliament will co-work with the concern ministries to ensure a cereal board,extension officers,agriculture department,finance instution exist to support such and every other farmer like me.
    this way we shall be able to educate our youth into professionals and development sensitive people.
    the development indicators mentioned earlier will come to place.
    Ambeere etu, tutigane na umibiriga kana na umunduetu na tuthure mundu uria ugatutethia. tubingukeni metho twone kabere na nitugwitethia.

    Reply
  • 40. mu'maendeleo  |  November 8, 2007 at 2:01 pm

    whats a clan?
    a mbeerian defination, a clan is the larger social set up that links the extent of a family roots in mbeere society.
    what a clan is not;
    a clan is not a political tool/anything/something,although it might touch on the traditional view of mbeere community leadership of medieval ages.
    a clan is not a tool to perpetuate political interests like parliamentary (and also civic) leaders have used them.
    mbeere people we are a used people,
    the sediments of majority are bitter.
    we need not be bitter any longer.
    we have our voting card and our individual voting rights. if you want a clan-oriented leader you have variety to choose from, if want good leader,they are never many look out for one.
    if you cant decide,woe unto you,seat back dont vote, others will vote one in for themselves and your self too.
    that voting day ”hiyo siku moja tuu! ” go and send your leader to parliament.
    i have heard a number of you say ”ni kava ngoma iria wici gukira muraika uteci? ” we distinguish a devil from an angel in their action, again there are only five years for the devil or the angel.
    more over we have had enough of a bad leader, if the next could be a bad one,it wont be a surprise, if he/she be a good one,the better for us all in mbeere.
    let us think, make wise decision, and make a deliberate move to change our mbeere.
    even if it means choosing a different M.P. every five years.

    Reply
  • 41. Mu-Mbeere  |  November 9, 2007 at 5:40 pm

    just to Remind you,,,siakago and Kiritiri have petrol stations,,,and all the matatus fuel in Embu.

    this is how we have contributed to lack of development in out district,,,,,,,WIIRU, RUENTHO;;;,,U want to go shop in embu so that u dont benefit me who has a shop in Siakago or Kiritiri or Ishiara,,,HOW DO WE expect to develop?????????

    Reply
  • 42. David Ndung'u Kiura  |  November 14, 2007 at 4:27 pm

    mi ni mbeere Ndamu from Gachoka kiritiri manze Joe you have let down vajana wa mbeere especially wasomi na ma jobless round hii ni baba jimmy na muswiemi .ODD niaje huko mbeere not so pops

    Reply
  • 43. Mundu wa Ngai Wakonji  |  November 23, 2007 at 1:53 pm

    Its this point in time again when u are required to send your political representative into parliarment. Thank God you are alive to be part of this sensitive decisionmaking process that would decide the fate of many in our beloved community of mbeere and the wider kenya.

    I Will Touchl on Siakago constituency which i very well follow her political progress. We are not fumbling on who the candidates would be this time, the nominations are over. we have five candidates.

    1.The defending Champion Hon. JB Muturi
    2.Geomaps MD Lenny Kivuti
    3.Political chieftain Mr Mbogo Kathinthi
    4.The unstopable young Turk Mr. Keringa Alias ‘RUKU’
    5.Mr. Muverethi

    Oh no. dont tell me who your choice is, that is to be done in done on december 27 in the ballot box. You will allow me to single out three candidates whom i consider to have a chance to clinch this years ticket.
    These are: Jb, Lenny and Mr Kiringa

    Al start with Mr Keringa whom to me is a youngster who has the fire that siakago thought they lost forever on the demise of the late
    ITA mundu wa njamiu. he is not known to many but for the few who have shared moments with him you must have realised he has a vison that is needed by the generation that is potent to putting mbeere where it ought to be. Keringa is a a learned critic who can really represent the views of the constituents. My question is, is the time ripe for him?

    Mr. Lenny kivuti, This is the Geomaps International Managing director. he has credit for running a bursary programme that has seen many orphans secure education facilities. he has been involved in a number of developmental projects aound the constituency. He is a close ally of president Kibaki. claims are that he has an ear for the elite community. Having shared a one on one talk with him i can categorically state that, Lenny being a money bag cannot give out a shilling without substantial conviction of its good use. he is quite arrogant. My question is has he mastered the art of politics?

    Hon JB Muturi. He is the former Mp For siakago and the chief whip of KANU. He shares close ties with Uhuru hence substantial influence in PNU. He is a determined proffessional lawyer who knows his way in politics. According to govt statistics the cdf money has been used up, the question is if it has been done equitabbly and addressed the real needs. JB has been discredited for his divide en rule way of politics which has left Mbeere divided on clan lines. JB is a political strategist but i would categorically state that He is not development concious. My question is, do we have a better replacement for JB ama Siasa Iendelee?

    Before i quit i want to appologize to the supporters of Mbogo Kathinthi and Muverethi for sugesting that the dont have a chance to secure the ticket. Its an opinion.

    I allow you to criticize my opinions but i would urge you also to give out your views on the nominees. Let us Know them so that we can make a sober decission.

    VOTE FOR A BETTER MBEERE.

    Reply
  • 44. Mbogoh  |  November 24, 2007 at 8:51 am

    Mundu wa ngai gakonji, u put it well, but there’s also Ireri wa Ndwigah whom you’ve not yet discussed. I gather that that he was given direct nomination by safina, and Lenny was gonna run on PNU, but when he realised that JB had a direct nomination of PNU undr KANU, he bribed safina secretariat with 5million and made sure Ireri’s certificate was cancelled at 10pm. on the 16th. Is this democracy? Also Ireri was cleared on a CCM PARTY. any comment?

    Reply
  • 45. Mundu wa ngai wakonji  |  November 24, 2007 at 8:24 pm

    Thanks Mbogo for your contribution. some of us guys are far away from the country that we depend on media for information so ommission like these are expected. Let the facts be told en let all the cads be on the table.Am craving for an objective election process which will see us have the right representantive in this big house.

    through in facts guys.

    Reply
  • 46. wanjiku  |  November 26, 2007 at 12:21 pm

    Kinangop Constituency,

    Am sory for the people of Kinangop it seems they are never to get a good representative in parliament thus all the redicule goes to them including the very educated who have choosen to reside in Towns while others have flown abroad.
    just to mention the prophetess Mary Wanjiru and the immediate former Waithaka Mwangi who despite being a lawyer kept ‘mum’ throughout the 10 years he has been in parliament.
    i have closely been observing the politics in this area unfold and was certain that the people of Kinangop have now an opportunity to elect one of their own this i mean a leader not a stooge! unfortunately the person who seems to take over is one a daugher of a former prominent politician and tycoon who its well known comes from Murang’a and by the fact that it is the place they laid to rest their mother a few weeks ago (sorry to mention this) it seems with the influence of the same they (the Kibakis, Michuki;s etc) have found it better to plant the lady to capture the kinangop seat as if the mothers and fathers of Kinangop do not have sons & daughters. it is unfortunate and a great disappointment for the current govervment to condone this and even back it with the provincial support from the area. same is being seen in Mukurweini constituency where Mr. kabando wa Kabando is being sidelined just because his fathers name does not appear in the list of ‘ who is who’. WHEN ARE THIS DYNASTIES ENDING?????????????.

    Reply
  • 47. kijana tugutuke  |  December 5, 2007 at 9:00 am

    We need more political information on Siakago and Gachoka. I hear some people have been bought in Gachoka to support one candidate!! What are the prospects of Gachoka, is Mutava really the candidate? Kuna wengine!! More updates.

    Reply
  • 48. chris  |  December 5, 2007 at 1:47 pm

    andu a mbeere ya Gachoka tutikavenwe mondo ongetotethia ni jonathan juma magara mondo mumbeere wetu utuese habagui vijana wala wazee

    Reply
  • 49. mumbeere  |  December 5, 2007 at 1:54 pm

    watu wa Gachoka tuamke tuthure mondo wetu mumbeere kana tiguo?

    Reply
  • 50. NGARIAMA WA UBORO  |  December 5, 2007 at 7:54 pm

    It does not matter whether the candidate is from Ndamata or Mururi so long as we are NOT electing Joe, mwikamba, kana muembu or a non-mumbeere. If you elect one of those guys you are like “guta mugwi na ngima ! !” Niki andu a Mbeere turetua matharara. Kaii gutari mumbeere tugithura utari Joe. Forget about the Nyagah family-it has come to the end and soon it will be History. On Dec. 27,2007 let us “we the Ambeere show them what we value, cherish and stand for-A UNITED MBEERE irrespective of clan or wherever-by voting out Joe, ikimba na yembu-waende kabisa”

    Reply
  • 51. nyagah  |  December 6, 2007 at 6:13 am

    any mumbeere in MInnesota US or any part of USA? Please email. Thinking of starting a Mbeere Organization to help ourselves any our Mbeere land irregadless of clan
    Call 612-978-9188

    Reply
  • 52. Kauga Kanguto>Watchman  |  December 6, 2007 at 6:54 pm

    Joe Nyaga is just a fucking man.He just make dates with our girlfriends and we cant compete with money bags.Instead of him making use of cdf he manuplates it to suit his so hadsomeness he claims propels his political career.Now to bite Muturis back,he is ruthless jaganat let them go back home this time round and help in day to day chores,they have relaxed for long.Let people of Mbeere shun from casting their votes to those “mirunguru”.

    Reply
  • 53. NGARIAMA WA UBORO  |  December 6, 2007 at 11:37 pm

    Kauga Kangutu>Watchman, you are right. I do support you ! ! Joe and Muturi are “mirunguru” or if you like it “Mivore” who see themselves as representing Mururi/Thagana and Ndamata/Irumbi clans respectively in Mbeere and not the entire Mbeere people. No wonder they cannot sit down in a round table to articulate or deliberate pressing intricate developmental issues in the United Mbeere. Mbeere voters show these guys out – “ni nja”. We can do without them, anyway ! ! !

    Reply
  • 54. Analyst  |  December 8, 2007 at 12:27 pm

    Siakago Constituency:

    I believe Siakago needs a big change. And this change requires a better changes for our leaders. I suggest that JB isn’t the man for Siakago. Come on! Mbeere needs a candidate with the best profile. I recommend Eng. Nikasius Muverethi (Forepa) to run for the Siakago ticket. I mean, Muverethi has really much contributed to the development of Mbeere: like building building primary and secondary schools, paying countless number of fees so as to educate the unfortunate, bringing piped water to Kia Ng’ombe, contributed in many harambees, and built a church in Kathera among many others.
    From a humble background to a bright vision for our youth and women in Mbeere, Muverethi is the Man for Mbeere. He strongly believes in unity of the 2 clans. Clanism is out of question!
    To JB, Mbogo, and Kivuti: Watch out! MUVERETHI is top in the game!

    Sisi hapa tunasema MUVERETHI 2008 TOSHA!!! Na tutampigia kura aingie Mbunge ili abadilishe Mbeere kwa maendeleo kemkem!!!

    VOTE FOR A BRIGHTER MBEERE: MUVERETHI TOSHA!!!

    Reply
  • 55. Mu-Mbeere  |  December 9, 2007 at 3:33 pm

    Analyst,, you could be right and you could be wrong. i agree with you, MUVERETHI could be the right guy for Siakago, since he is balalnced and cuts accross the elits and the locals,

    But what amuses me is the He is seen as a spoiler to JB just coz they come from same clan. WHEN will our people thing beyond clans?

    Aambeere ukirani,,,,mbeere will only be saved by you and me, and the best we can do is turn our ear and eyes from clans issue and elect a balanced candidate.

    Reply
  • 56. Mwene Nyaga  |  December 13, 2007 at 9:03 am

    I tend to agree with the Analyst. Nicasio Muverethi could be the right man for Siakago.
    I also agree with you Mu-Mbeere. He is, or could be a spoiler to JB. But my question to u is: Would JB be more comfortable being defeated by Nicasio or by Mr. Lenny kivuti? ….now that JB and Kivuti are no longer…you know.
    Nicasio hana makosa na mtu yeyote kisiasa. I would prefer him to represent our constituency to parliament, more than any other candidate. Mimi ni Thagara and i am fed up with these clan issues. We need a balanced mubunge.
    Yes, I agree with you Mu-Mbeere, this is our chance to make a change by casting our votes for a better Mbeere.

    Reply
  • 57. mondo wa gachoka  |  December 13, 2007 at 3:23 pm

    i would like to shun all those guys that have ever been given money and those that have been given money this time by joe nyagah ndio waharibu votes . those are all fools as they are the mbeere traitors Andu a Gachoka turamukei

    Reply
  • 58. Mwene Nyaga  |  December 15, 2007 at 8:16 am

    Joe Nyagah haendi mahali popote.
    mondo wa gachoka, i support you. Shetani ashindwe!!!

    Reply
  • 59. Campo student  |  December 15, 2007 at 4:02 pm

    I’m no hater; I personally I prefer Eng. Muverethi for Siakago MP 2008-2012, though he’s not in my clan. He’s a visionary, humble and respectable leader; with a good track record of development in the constituency. Hao wengine ni DOMO DOMO.

    Reply
  • 60. Mu-Mbeere  |  December 19, 2007 at 12:24 am

    I agree with you guys. Personally have interacted with Muverethi, and believe u me, this guy has a vision.

    He is also the only one who cuts beyonds the clan issue. Academically too the guy holds two masters, and i think he would be for education in Mbeere, and his wife being a Professor, what else are we in school for?

    MUVERETHI is the guy to save SIAKAGO from clanlism, and bring about real change.

    Tupigieni huyu jamaa kura and we will improve siakago, for those going for money, poleni,,,,but remember one will use alot of money, only to get in parliament,,,,,,Atasema alinunua kura yako.

    VOTE MUVERETHI, MAN OF THE PEOPLE with credentials and development record.

    Reply
  • 61. Erix  |  January 23, 2008 at 8:58 am

    Elections were violent because of JB.. I wouldn’t know who else, other than Kivuti supporters, he attacked.. Now that elections are over, Mbeere is safer.. Nairobi is still unsafe, its good to know there’s always a place for Mbeere people to fall back to..

    Reply
  • 62. Ambeere  |  March 18, 2008 at 11:50 am

    Hey guys, i know its long since this place was ment for siasa,,,,Check out face beek for the group Ambeere and make sure you join, lets share views on how to develop Mbeere together.

    Mbeere is in our hands,,,the old generation is almost out,,,we embrace ourselves for this…

    check out: http://www.facebook.com/group.php?gid=9144237975

    Reply
  • 63. jackson Poghiso  |  April 14, 2008 at 3:03 am

    Mutava was not appointed to cabinet. Joe Nyagah has been re appointed to cabinet. That was a slap in the face for Mutava.

    Reply
  • 64. jackson Poghiso  |  April 14, 2008 at 3:05 am

    Joe does not need to be an elected mp. You guys think you are punishing him by not voting for him. Lets see the miracles will bring.

    Reply
  • 65. denno  |  June 6, 2008 at 10:01 am

    i think kivuti has done A good job.now riandu we have electricity,a maternity and i think there are other good things coming

    Reply
  • 66. mundu wa ngai wakonji  |  August 21, 2008 at 6:37 pm

    Wa mukiagira,
    Kwi na mundu ungindethia na kariitwa kega ga kimbeere mundu angita kana gake ga karigu. condition: no imports from gikuyu embu

    Reply
  • 67. wau galba ali  |  August 31, 2008 at 5:20 pm

    mundu wa ngai wa konji,maritwa ni mengi.kuringana na uria mbici,mundu etaga mwana na riitwa ria mundu uria aciaritwe.nwati nwanguve mariitwa ma kimbeere.
    mbüya,wakere,mürüri,igoki,nginya,irüma,mücogo,kaathi,ndegi
    mbücü,mbaandi,kaünyü.
    ngwiciiria vau ndungitura riitwa rimwe[iam very pround to be a ]mümbeere]

    Reply
  • 68. Robert K. Nyaga  |  September 18, 2008 at 10:41 am

    Thanks for informing us about the mbeere politics.Its time we gonna take the chance and our territory in the sense of advocating for change.we are growing youth and we need progressive change that will unite wambeere fighting against clanism and focusing toward development.we need jobs for youth,water,good education,good roads,clean martets eg.ishiara & siakago and its a request for Hon.Lenny and Hon.mutava to keep they differences aside join together and move down to the grassroot and initiate Development.

    ROBERT K NYAGA.
    Student-KENYATTA UNIRVESITY.

    Reply
  • 69. Wa-kianjiru  |  October 27, 2008 at 7:52 pm

    I salute you all, great men of mbeere. Thanks for great comments, educative history, political talk etc. But at the close of the talk, mu-mbeere niarenda irio on the table. I mean Mutava and Kivuti alone, whether willing or not, cannot deliver much. Lets all think of how we, jointly, could formulate a most formindable development strategy for Mbeere which outstreches the tentacles of the political barons in mbeere. And this can only be if we the elites team up together as a think tank, shun political interverance and focus on developmental objectives. Many of you have transformed great multinationals that we work for, some of whose per capita income surpasses that of mbeere several 100 times. If you were to invest a pint of that brain to mbeere, how shall it be?

    The suffering i have witnessed with our people including myself when i was a kid is by any standards un-acceptable. Lets walk the talk…where are you we form the think tank!!!

    Reply
  • 70. mutongoria  |  November 20, 2008 at 8:39 am

    I am a youth from Gachoka and I think we have a long way to go. I believe the youth are wasting a lot of time and soon they will be old men. Our children will be talking the same way about us.
    I reside in the constituency and I am giving people jobs but you have to literally pull them away from the village centres and their drink. Kudos to the women of mbeere for being hard workers, but this alone will not lift them from poverty.
    We need a new unknown face, a youth man or woman who cuts across tribal lines.
    We know what needs to be done, harness our economic potential and develop.
    How then dear people do we accomplish this? Do i mise y money in order to win a parliamentary seat in 2012 by being mr. money bags at the expense of helping my people? Must we vote in the richest man standing for a seat?
    Where are the youth and where are their convictions?
    mutongoria

    Reply
  • 71. mutongoria  |  November 20, 2008 at 8:47 am

    I am a youth from Gachoka and I think we have a long way to go. I believe the youth are wasting a lot of time and soon they will be old men. Our children will be talking the same way about us.
    I reside in the constituency and I am giving people jobs but you have to literally pull them away from the village centres and their drink. Kudos to the women of mbeere for being hard workers, but this alone will not lift them from poverty.
    We need a new unknown face, a youth man or woman who cuts across tribal lines.
    We know what needs to be done, harness our economic potential and develop.
    How then dear people do we accomplish this? Do i mise y money in order to win a parliamentary seat in 2012 by being mr. money bags at the expense of helping my people? Must we vote in the richest man standing for a seat?
    Where are the youth and where are their convictions?
    where are they now, talking and identifying their next leader?
    Where are the “elites” including all of us posting this on the internet earning money, living in nbi and talking about problems in mbeere?
    When shall we seize the opportunity and market our home?
    There have been a few people who have talked very well regarding what needs to be done, where is a forum we can meet?

    mutongoria

    Reply
  • 72. Igoki  |  January 12, 2009 at 2:40 pm

    Now to development matters, I believe there is potential in Mbeere. Think of the documentaries on our scenic sites and rich culture. And of the myths and stories… of the traditional songs that are dying out…Anyone up to recapture our culture before it’s all gone? I believe there is potential but we have eyes that do not see. How about we market ourselves by making a doc about all this? Anyone for the idea…holla back.

    Reply
  • 73. NGARIAMA WA UBORO  |  January 18, 2009 at 7:32 pm

    PERSONAL NAMES AND MODES OF ADDRESS AMONG THE
    MBEERE
    Hidetoshi KATAKAMI
    Tokyo Metropolitan University
    ABSTRACT The basic principle of Mbeere naming is to name the newborn after another
    person, and to reflect in the name its sex, its place in the birth order, the time of marriage
    negotiation and generation-sets, which are two chronologically alternating sets.
    Deaths and events during pregnancy exceptionally affect the basic naming principle.
    Succesive neonatal deaths often cause parents to name the latest newborn after a thing of
    importance. Parents are obliged to name a baby after some memorable event that either happened
    to encounter.
    The njau name is a title for men. The relationship between the adjacent generation-sets
    requires great respect. In-law relationships are elaborate, especially in the forms of address to
    the daughter-in-law.
    People’s names gradually increase in number. Most are given and used by those around the
    person, e.g., the parents, relatives, friends, and neighbours. Names reflect a person’s habit,
    character, and behaviour. Mbeere personal names are cumulative and have been maintained
    and endured through use in daily life.
    Key Words: Mbeere; Central Kenya; Names and naming; Modes of address.
    INTRODUCTION
    The Mbeere are one of the Northeastern Bantu-speaking peoples living in the
    southeastern area of Mt. Kenya on a gentle slope towards the Tana river. Their population
    was about 88,000 in 1989.(1) In Mbeere personal names, there is a specific
    situation or social relationship in which people do not call a person by his name but
    by various forms of address. This study provides accounts of personal names among
    the Mbeere of central Kenya. First topic is the naming customs, including the mechanism
    for reproduction of personal names based on generarion-sets and how wild
    animals are introduced into personal names. Second topic is the various modes of
    address.
    Over the past few decades, literatures have been devoted to the study of personal
    names among the peoples inhabiting the periphery of Mt. Kenya. Brokensha (1972:
    81-2, 95-6) gave an account of the traditional naming customs among the Mbeere
    with some lists of personal names. Mwaniki (1974) recorded various traditional
    names of the Embu, one of the related neighbours to the Mbeere. Herzog (1971)
    studied the implications of Kikuyu naming customs for family planning.
    The data for this article were collected during my research.(2) I recorded terms of
    address for every observed occasion and asked informants why a specific term was
    African Study Monographs, 18(3, 4): 203-212, December 1997 203
    used instead of the personal name. I have gathered such terms of address to make a
    systematic list. I use pseudonyms for individuals for this paper.
    MBEERE PERSONAL NAME
    According to the traditional naming custom, a baby is named by a midwife at
    birth who, in most cases, is in an old woman in the homestead. But more and more
    parents name their baby since the 1960’s when maternity wards became familiar.
    There are three basic Mbeere personal naming characteristics.
    First, most people have Christian names in addition to given names. Christianity
    is the dominant religion among the Mbeere. But the given name is the main subject
    in this article because not all Mbeere have a Christian name.
    Second, Mbeere personal name, as seen elsewhere in Africa, is not usually
    accompanied by the family name (cf. Hucks, 1937). A man would add his father’s
    given name to his name (e.g. Mwaniki, 1974). But a woman usually bears a name of
    her husband if she is married, and that of her father if she is not. This depends on
    where she lives. This phenomenon supports Beidelman’s account on Kaguru women
    that a “woman’s social status always relates to some male” (Beidelman, 1974: 285;
    cf. Middleton, 1961: 41).
    Third, people have full legal names, which is a set of baptismal or given names,
    and a middle or tribal names with a surname or tribal names of the father. Birth and
    death registration of all inhabitants of the Embu District was made compulsory from
    1 July 1968.(3) It is necessary to use a registered name to receive any social service
    of health, education, or child care.
    NAMING CUSTOMS
    I. Basic Principle
    The basic principle of naming is to name the newborn after another person.
    Especially it is important to name a baby after its grandparent. This principle is
    related to the fact that persons in the same and alternate generation-sets are regarded
    to be in the same category. Generation-sets devide the Mbeere into two categories
    conceptualized to reproduce each other, and prescribe one’s daily behaviour. The
    major factors in naming a child after a grandparent are its sex, its place in the birth
    order, and the time of parent’s marriage negotiation.
    The first-born boy is named after the father’s father; the second boy is named
    after the mother’s father; the third boy is named after a paternal kin who is in his
    father’s generation, e.g. his father’s elder brother. But, if a baby is born before the
    marriage negotiation, it is named not from the side of the father but from that of the
    mother. The girls are named under the same arrangement as that of boys
    (Brokensha, 1972: 95; cf. Ueda & Ueda, 1975: 184). The parents seem to feel
    obliged to have enough children to name after at least both their parents (Herzog,
    1971).
    204 H. KATAKAMI
    When a baby girl is named after her mother’s mother, her father calls her not by
    this actual name but by the title of Muthoni, out of deep respect for his mother-inlaw.
    Muthoni derives from nthoni denoting shyness and modesty (Glazier & Glazier,
    1976: 215), the ideal attitude of sons-in-law towards mothers-in-law. Nowadays it is
    common to register a girl’s name as Muthoni so that the father can simply call her
    this.
    The person in another homestead after whom a baby is named may visit the
    baby’s homestead with friends. This visit is called makindi. The participants are said
    to be mainly women. Mark’s daughter, for instance, was born in 1983 and named
    after Flora, her father’s elder brother’s wife. In 1988 Aunt Flora asked the neighbours
    to accompany her to present her niece Flora with rubber shoes, a container of
    cooking oil, and a sheep.
    There are some exceptions to the basic rule of naming given above. For instance,
    if a woman gives birth to a healthy baby after infertility treatment by a medicine
    man, the baby may be named after him. Other events during pregnancy and deaths
    will also strikingly affect the basic naming practices.
    II. Death
    Successive deaths of babies often cause the parents to give up naming the latest
    baby after a person. Instead they name a baby after things that have little importance,
    such as mati (leaves), macaki (grass), and kanigo (faeces). They sometimes
    decide to call a baby ‘nameless’ (Iriga). According to Brokensha (1972: 82), this
    arises from the parents’ worries over yet another death. Several studies have focused
    on the names related to death (e.g. Beattie, 1957).
    A death within the homestead may also affect naming. Parents sometimes name a
    baby Nduma (darkness) if he is born soon after the death of any member within the
    homestead, who dies when the moon is under the horizon at sunset.
    What happens if a child who is named after a certain person dies? If parents
    decide to name another newborn baby after the same person once more, a special
    name is added to the baby. Kariuki and Muriuki are names for men. Njoki is for
    women. All derive from the verb guka (to come). This is because such a person is
    thought to have returned to the homestead where he or she once failed to become a
    family member.
    The same reasoning is applied if a baby girl is named after her married classificatory
    paternal aunt, who is away from the natal home Njoki is the name for such a
    baby. Women are not considered full members of the homestead in this society
    because they leave the homestead sooner or later for the purpose of marriage
    (Brokensha 1972). The girl’s birth is, therefore, seen as a return of a woman who
    once left home, and she is called Njoki.
    III. Pregnancy and Wild Animals
    Parents are obliged to name a baby according to the event either of them encounters
    a wild animal. The following are some examples:
    (a) When a husband kills a wild animal, the baby is named after it,(4)
    Personal Names and Modes of Address 205
    (b) If an animal, especially a frog or a snake, enters the house of a pregnant
    woman frequently, a baby is named after it,
    (c) If a pregnant woman encounters a wild animal, a baby is named after
    it. They are thought to be manifestations of the God,
    (d) If a wild animal attacks a pregnant woman, a baby is named after it.
    I would like to emphasize how wild animals are introduced into personal names.
    In fact, many personal names among the Mbeere are names of wild animals.
    Mwaniki (1974) discussed the origin of animal names among the Embu referring to
    Crawford (1913). Wild animals also dominate the njau name that I will explain next.
    NJAU: A TITLE RESERVED FOR MEN
    Njau is the alternative name that all men have, but not women. In other words,
    baby boys are given njau title in addition to his given name. The njau of Munyi, one
    of typical names in Mbeere, is Njue (rhinoceros) for instance. Sometimes a boy’s
    njau is the same as his given name, but it is important to recognize the difference
    between the two names. A survey showed that there were eleven njaus (Table 1).
    All njau names correspond with animals in the bush (Glazier, 1972). Bush
    (kithaka) is wild uncultivated land in contrast to homestead. There is no restriction
    of eating the animal corresponding to one’s njau. Njau is mainly used as a form of
    address in a certain kinship relationship, that is among in-laws. As it is not polite for
    parents to call the wife of their son by her personal name, she is called the daughter
    of so and so, with reference to her father’s njau name.
    THE CUMULATIVE ASPECT OF PERSONAL NAMES
    The older one gets the more names one accumulates. A late old man, known as
    Ngogotia, had five names in his life.
    First, Ruturi was his given name.(5) Then, he was called Ngogotia, which referred
    to his extraordinary appetite. Kugogotia (to eat too much) was the verb this name
    was based on. Then, the name Mavu (stomach) was added on the same grounds as
    206 H. KATAKAMI
    Table 1. Njau and the corresponding animal.
    njau animal
    Ireri baboon
    Namu bushbuck
    Ndwiga giraffe
    Ngari leopard
    Njagi zebra
    Njeru hyena
    Njiru buffalo
    Njue rhinoceros
    Njuki bees
    Nthiga hartebeeste
    Nyaga ostrich
    Ngogotia. Mwaruvie (the man who speaks well of) was his warrior name.
    Participants in the initiation ceremony(6) form age groups (nthuke). Each member at
    initiation is asked the name he or she wants to be called by. These names become
    the warrior name and the damsel name.(7) Finally, people called him Kigaru. It was
    the name of a work song sung by women during threshing millet. This name was
    added because the old man sometimes joined in the kigaru song with women folks.
    Thus, people’s names gradually increase in number. Most names are given and
    called by those close around him, e. g., his parents, relatives, friends, neighbours,
    etc. and they reflect one’s habit, character, and behaviour. Although people have registered
    names they seem to think that the notion of one “real” name is foreign to the
    culture of Mbeere. Rather, the Mbeere personal names are cumulative and have been
    maintained and endured through use in daily life.
    MODES OF ADDRESS
    One can call a person in the same generation-set and in the alternate generationset
    by his or her personal name. But one is not allowed to call a person in the adjacent
    generation-set by his or her personal name. The English word “generation” in
    this sense is a loose translation of riika (pl. mariika), which is genealogical. The
    Mbeere conceptualize the generation as alternately appearing two sets. The alternate
    generation-sets are regarded as one and the same.(8)
    I will try to explain riika some more and then how the members in the adjacent
    generation-sets supposedly have great respect for one another, especially the inlaws.
    Then, I will examine three modes of address for daughter-in-laws.
    I. The Same and Alternate Generation-Sets
    The people of the exactly same generation are close and friendly. They can call
    one another by one’s personal name. They sometimes call each other by a word or
    phrase which is chosen as an expression of friendliness. The relationship in the same
    generation-set (e. g., grandparents/grandchildren) is almost as friendly. The difference
    in age between such a relationship is, however, so great that the younger members
    are expected to respect the elders. In the strict sense, therefore, the members do
    not always address each other carefreely, although they are conceptualized as members
    of one generation-set. For example, grandparents are likely to treat their grandchildren
    as if they were their equal, and call a grandchild in a familiar manner using
    a nickname of their age-mate after whom the grandchild is named. But the grandchildren
    often respond to grandparents not by such address terms but by kin terms,
    i.e. ‘my grandfather’ (umau) or ‘my grandmother’ (cucu). In general, it is safely to
    say that the relationship in the same generation-set is a relaxed one, compared with
    the relationship between the adjacent generations discussed in the next section.
    Personal Names and Modes of Address 207
    II. Adjacent Generation
    The relationship between the adjacent generation-sets requires great respect
    (gitio). The members of the older set can call those of the younger set by their
    names, but the members of the younger set is expected to use the kinship terms such
    as father and mother.
    The in-law relationship requires extreme respect. Between son- and mother-inlaw,
    the former are required to feel nthoni (shyness, modesty) toward the latter. One
    can find physical avoidance between the two.
    Avoidance between daughter- and father-in-law complicates forms of address for
    each other because the rule of the vililocal residence increases the chance of their
    contact. She can neither call him by his personal name nor his njau. Penina, for
    instance, has a son named after her father-in-law, and a daughter named after her
    mother-in-law. She, therefore, calls the boy Mugendi (a traveller), a nickname of her
    father-in-law, and the girl Kaari (a small girl).
    Parents-in-law cannot also call daughters-in-law by their personal names but by
    various titles, as shown in the next three modes of address.
    1. Clan Exogamy and Address to Women
    As already mentioned, a woman who married into a homestead is called not by
    her personal name but by the title of the ‘daughter of her own father’ by her parentsin-
    law. The principle also applies to any person who is at least in the same generation-
    set as her father-in-law in lineage. A curious situation arises when a girl in a
    certain homestead is named after a female member who married into this homestead,
    i.e. a wife of any member of the homestead, except the mother of this child.
    The members of the homestead do not call this girl by her given name because this
    is a name of the woman after whom she is named. To call her by her given name is
    against etiquette as mentioned above. Instead, they will call this girl by another
    name which indirectly indicates that woman. Such a name is fixed according to the
    clan of the woman in question (Table 2).
    208 H. KATAKAMI
    Table 2. The address to a woman by using her natal clan name.
    clan address clan address
    Ciina Wandegi, Ndegi, Muregi Magui Magui, Ngira
    Gacugu Gacugu Mbutha Turi
    Gakaara Igoru Mbuya Mbuya
    Gakenda Ndugu Mugwe Irovo
    Gatiri Nguga, Gatiri Mukera Igoki
    Gekara Ukima Muruga Mbucu
    Iguna Ngonyo Mururi Mururi
    Ikandi Nginya Mwendia Mwendia
    Irimba Muthanje Nditi Nditi
    Iruma Weruma Ngai Munyaga
    Kamumu Kamuvia Ngithi Mucuki
    Kamuturi Mbura Ngugi Ngumi
    Kathi Kathi, Kengi Nyonga Mbura
    Kere Mucogo Rweru unknown
    Kiragwa Igoki Thaara unknown
    Personal Names and Modes of Address 209
    This type of address is only for women. This phenomenon is relevant to the marriage
    rules of clan exogamy and virilocal residence; every single woman will leave
    her natal home at marriage and spend the rest of life at her husband’s homestead.
    2. Locative Name
    The members of a homestead may call a woman who married into it by the direction
    from which she came, i .e. the direction of her natal homestead because of the
    same reason described above. I call this type of address as a locative name for convenience
    because there is no specific term in the Mbeere language. There are two
    locative names: Ciaruguru (of a upper part) is used when a woman’s natal homestead
    is located “above” (iguru) that of her husband, e.g. in the direction of Mt.
    Kenya (5,199 m).(9) She is called Weveti, the abbreviation for wa iveti (of a lower
    part), if she comes from the opposite direction of Ciaruguru.
    3. Marriage Names
    The names I denote as ‘marriage names’ are closely connected with the procedure
    in the traditional marriage negotiation. In the pre-colonial era, the negotiation was
    between two groups led by the father and brothers of both parties, without the
    prospective husband and wife. The husband’s party paid several visits to the father
    of the bride-to-be with some gourds of honey beer until the father of the bride
    accepted the beer and disclosed his name to them. It was a sign of his approval of
    the marriage.
    The father of the bride has a special name which starts with the prefix, cia. This
    prefix is followed by such items as goats, bells, and metal ornaments, most of which
    were war booty indicating the success of the man in raids in his warriorhood (Table
    3). Such a name is used by the in-laws as a form of address to the bride, although it
    was originally the father’s name. If she is called Ciamburi (of a goat), for instance,
    Table 3. Marriage name.
    Marriage name Derivation of the name
    Ciamathaga ornament (mathaga)
    Ciamavunja many items (cloths, arrows, necklesses, etc.)
    Ciambere forward
    Ciambugi bells (mbugi)
    Ciambui chickens
    Ciamburi goats (mburi)
    Ciamigui arrows (migui)
    Ciamiringa bracelets (miringa)
    Ciamutuguta spearman
    Ciamwinji digging
    Ciangure cloths
    Cianjeu a variety of bird (njeu)
    Cianthuku bracelets (nthuku)
    Ciarogi sharp swords
    Ciaruviu swords (ruviu)
    Ciatama cloths
    Ciathiaka quivers for arrows (thika)
    Cietumu spears (itumu)
    the father of the bride returned with some goats after raiding neighbouring tribes,
    such as the Embu, Tharaka, and Kamba (Mwaniki, 1974: 9-10). But, if the father
    never joined a raid or had not been successful, the bride will not be called by the
    father’s title.
    The intertribal war was banned by the colonial government early in this century,
    and the generations who took part are almost gone. At the time of my research,
    women who had such marriage names were in old age and formed a small part of
    population. They were rarely called by such names because their parents-in-law had
    deseased. But most parents-in-law still showed respect for the woman who married
    into the homestead despite the disappearance of ‘marriage names’ by using the substitute
    form of address, ‘the daughter of her own father.’
    CONCLUSION
    I have outlined the aspects of Mbeere personal names, naming customs, and
    modes of address to reflect respect for different generations. First, one’s given name
    is not always a definite manifestation of one’s identity. Every person comes to
    choose a certain name for a person as his form of address. The Mbeere had placed
    little importance to writing as a technical skill until the East African Protectorate
    government established administration at Embu town in 1907. It seems that the
    Mbeere still esteem oracy, which is reflected in people’s names.
    Second, the importance of the outside world kithaka (the bush) is reflected in
    one’s name: A baby is named after a wild animal if a parent encounters it during the
    baby’s guestation and men’s njau titles consist of wild animals only.
    Third, a person is addressed in many and various ways depending on whether he
    or she is of the same generation-set of the speaker. The relationship between the
    adjacent generation-sets requires greater respect. Among the relations between the
    in-laws, the forms of address for the daughter-in-law are the most elaborate and formal
    in comparison to other names, reflecting the marriage rules of clan exogamy
    and virilocal residence.
    ACKNOWLEDGMENT This study was financed by the Ministry of Education, Science,
    Sports and Culture, Japan (Mombusho International Scientific Research Program,
    ‘Anthropological Research on the Local Economy and Social Transformation in the
    Agricultural and Pastoral Spheres of Kenya,’ No.06041009). Professor Shun Sato of Tsukuba
    University, Professor Makio Matsuzono of Tokyo Metropolitan University, Assistant
    Professor Makoto Oda of Seijo University, and Shinya Konaka of University of Shizuoka
    gave me great help and kind advice both in the field and in Japan. Professor Simiyu
    Wandibba, the Director of Institute of African Studies, University of Nairobi, helped me in
    carrying out my study.
    The Mbeere friends in the Kiang’ombe Location of the Mbeere District provided me with
    much information about their life and every convenience in the study field. Especially, I am
    deeply indebted to my three research assistants, Mr. Nicasio Samuel Ireri, Mr. Faustino
    Nyagah, and Mr. Dionisio Nyaga, who helped me in my interviews and wrote down from
    recorded tapes. I gratefully acknowledge these persons.
    210 H. KATAKAMI
    Personal Names and Modes of Address 211
    NOTES
    (1) The Mbeere occupy the Mbeere District, separated from the Embu District in 1996. Their
    population was 88,092, or 23.80% of the population in the former Embu District in census
    conducted in 1989.
    (2) Field researches were carried out from January to May, and from August to December
    1995.
    (3) The Births and Deaths Registration Act.
    (4) Desiderio, for instance, shot an eagle dead with an arrow when he visited a neighbour.
    The baby who was born soon after was named Ithagu, a wing (of the eagle).
    (5) Nyaga was his njau.
    (6) In the initiation ceremony, circumcision was followed by a ceremony called gutagarara
    mburi (to jump over the goat) after the interval of the healing period. Today the latter
    ceased to be performed.
    (7) A damsel (mwiritu) is a young woman who has developed mentally and physically, and
    ready to get marry.
    (8) For a detailed description of generation system among the Mbeere, see Glazier (1976).
    (9) The southeastern area of Mt. Kenya where the Mbeere live has three peaks: Kiang’ombe
    (1,803 m), Kianjiru (1,550 m), and Kiambere (1,494 m).
    REFERENCES
    Beattie, J. 1957. Nyoro personal names. Uganda Journal, 21: 99-106.
    Beidelman, T. O. 1974. Kaguru names and naming. Journal of Anthropological Research,
    30: 281-93.
    Brokensha, D.W. 1972. The Mbeere of Central Kenya. In (A. Molnos, ed.) Cultural Source
    Material for Population Planning in East Africa, vol. 3: Belief & Practices, pp. 79-96.
    African Publishing House, Nairobi.
    Crawford, E.M. 1913. By the Equator’s Snowy Peaks: A Record of Medical Missionary Work
    and Travel in British East Africa. Church Missionary Society, London.
    Glazier, J. 1972. Conflict & Conciliation among the Mbeere of Central Kenya. Ph.D. thesis,
    University of California, Berkeley.
    Glazier, J. 1976. Generation classes among the Mbeere of central Kenya. Africa, 46: 313-25.
    Glazier, J. & P. G. Glazier 1976. Ambiguity and exchange: The double dimension of Mbeere
    riddles. Journal of American Folklore, 89: 189-236.
    Herzog, J. D. 1971. Fertility and cultural values: Kikuyu naming customs and preference for
    four or more children. Rural Africana, 14: 89-96.
    Hucks, G.W.Y. 1937. Haya surnames. Tanganika Notes and Records, 7: 72-4.
    Middleton, J. 1961. The social significance of Lugbara personal names. Uganda Journal, 25:
    34-42.
    Mwaniki, H.S.K. 1974. The animal and other traditional names of the Embu people. Mila: A
    Biannual Newsletter of Cultural Research, 4: 5-11.
    Ueda, H. & F. Ueda 1975. Joking relationships among the Kamba (1). The Japanese Journal
    of Ethnology, 40: 169-190.
    Accepted December 24, 1997
    Author’s Name and Address: Hidetoshi KATAKAMI, Graduate School of Social Sciences,
    Tokyo Metropolitan University, Minamiohsawa 1-1, Hachiohji-City, Tokyo 192-0397, JAPAN.

    Reply
  • 74. NGARIAMA WA UBORO  |  January 18, 2009 at 7:41 pm

    http://www.everyculture.com/Africa-Middle-East/Mbeere.html

    Reply
  • 75. xris  |  January 21, 2009 at 12:38 pm

    this goes to all mbeeres out there uratithia mbeere kiatia? i think we should not rely one any one to improve anything 4 us let us make mbeeere known,better n the best cause we can.Do anything to make mbeeere a better place especiallly the education sector is so bad (gutire sukuru mbega)

    Reply
  • 76. Igoki  |  January 26, 2009 at 12:38 pm

    Imagine, with all this yura going on, what a good idea it is if our people would go back to time proven drought resistant food. Mianga, for instance. Then take advantage of our natural resources. Aloe(kithunju) for instance is going well as a beauty supplement. And I saw somewhere that in kikuyuland mbariki is being grown with ready market. People, tukireni.

    Reply
  • 77. Cewa Ireri Wa- Cewa  |  February 18, 2009 at 10:16 am

    I laud all of you guys for your wonderful contribution on Mbeere. One Igoki talked of a need to focus on development matters especailly through socio-cultural undertakings. I welcome the idea. Think of our shrinking shrines, the now almost extinct circumcision songs; and the largely unexploited potential of the mbeere herbs.Do you know almost 95% of the trees and shrubs in Mbeere are medicinal. Igoki you are thinking in the right direction!
    As for the documentary idea, its time we made one! I am for it!
    Keep on talking about Mbeere.

    Reply
  • 78. Igoki  |  February 20, 2009 at 2:42 pm

    Phew! At last someone for that idea. Picture this. The setting of the documentary. Ngui cia Mbeere, the song and dance, the tours of those hills of mbeere, a woman agikiya ucuru. A guy hunting, those sceneries, the haggling about matatu fare. The works! I love my people. Who else is in?

    Reply
  • 79. Cewa Ireri Wa- Cewa  |  March 6, 2009 at 12:53 pm

    Yes!Also think of children playing singing mutaara, chewing matoo, herding in the dry bushes. How many today are able to trace their father’s and grandfather’s names upto the great great grandfathers as was the case kitambo? Guys do you know Mbeere presents a wonderful setting for Jungle movies? How I miss those swimming competitions in the rivers and the bullfights, goatfights, ramslams, dogfights, name them! Let’s redefine our social life.

    Reply
  • 80. mubesa  |  July 14, 2009 at 10:02 am

    if kivuti needs tha sit in 2012 then wambie kwanza aweke lami huko siakago town kama vile muturi amefanya huko ishiara

    Reply
  • 81. Jemo  |  July 15, 2009 at 7:25 pm

    Have just gone thru all the comments and am glad that they are insightful.We need servant-leadership in mbeere.Am from Gachoka

    Reply
  • 82. NGAI WA MBOGO  |  August 15, 2009 at 6:56 pm

    ive read the dossier on this site and it tells me we so many quacks calling themselves ambeere ciakunda manji while they continue to impoverish the true dignity of mumbeere with malnourished ideas on the mbeere social cultural environment. please safe the true mumbeere some dignity when you peddle unreasonable info.research before embarrasing us . Dont put takataka on the internet . Tukutuku and karakara is not good for the true mumbeere.Be factual mutu wangu. Tiga faku.

    Reply
    • 83. NGAI WA MBOGO  |  August 15, 2009 at 7:36 pm

      How can we assist mbeere if we just engage in empty rhetoric without practical strategy to dimantle certain bondages that are characteristic of our motherplace.I suggest we do open forums organise cultural activities which are not elitist also networks with the diaspora. Kuna mumbeere out there ananifeel?Lets get serious na tutige gwita andu mirunguru na mivore. Wee tiga venevene.

      Reply
  • 84. igoki  |  October 21, 2009 at 2:22 pm

    I am happy that a few people are so proud to be mbeere that their pssion shows in their comments. Still, empty talk will not achieve much. Someone once commented that we need to start by supporting each other. Say for instance, since there are services being offered at kiritiri, why go all the way to Embu for a similar one? Tunyitanirei andu etu. Wona mumbeere akiumira muve the necessary support.

    Reply
  • 85. igoki  |  October 21, 2009 at 2:25 pm

    Cewa, angwa matoo nwa matwire? I nacio mburu na ndura? Ngura iri wa kuo ii. I know some wonderful people who would do well in making our documentary. More ideas people?

    Reply
  • 86. Nthautho Weragu  |  November 7, 2009 at 3:03 pm

    Igoki I can also help in making a good documentary. We need to meet and come up with a good write up.

    Reply
  • 87. Manon  |  November 8, 2009 at 9:01 am

    The website is very informative on what is happening on the ground. Keep it up.

    Reply
    • 88. igoki  |  November 21, 2009 at 11:36 am

      Are you on twitter Nthautho? This site is a bit slow…you never know when the nxt post will be. Follow me on twitter if u can we arrange. Any ideas though? I have a very interesting lead…..just tweet.

      Reply
  • 89. igoki  |  November 21, 2009 at 11:37 am

    Cewa, where are you?

    Reply
  • 90. peterson  |  January 26, 2010 at 2:49 pm

    i like so much what these people have written to enghiliten people from siakago,siakago people don,t also reason as long as they see money.it,s time to wake up.

    Reply
  • 91. peterson  |  January 26, 2010 at 2:51 pm

    miviriga!!! where is unity?

    Reply
  • 92. muriithi  |  May 8, 2010 at 9:23 pm

    infact there is no need to insult Hon.Nyagas just because they were able .Dont you know mzee Nyaga was one of the first leaders in this country?also one of the ealiest christians?.First leader of present MBEERE;EMBU MURANGA AND MARAGUA district combined.The seven forks build in his time.A tarmac road Embu gachoka kiritiri build in his time.greatest mumbeere of all time.

    Reply
  • 93. Mumbeere mugi  |  November 7, 2010 at 12:17 pm

    Hon.nyaga need to ressurect and answer a case against him on how he raped mbeere economy.the tarmac road to kiambeere dam was because kenya wanted electricity but not any intiative of dead nyaga.now on 6th nov 2010 a policeman in siakago shot dead fourteen people including two fellow policemen.the guy is claimed to be karanja and hiv aids infected.he was looking for a prostitute who infected him but when he failed to see her he decided to kill people in several bars.

    Reply
  • 94. ndongomothi  |  November 10, 2010 at 1:49 pm

    what, if I may ask, have the two issues to do with each other? Nyaga’s inadequences and the siakago saga? He caused it, right? He made that karanja guy shoot ten innocent people.

    Reply
  • 95. NYAGA UON  |  October 21, 2011 at 1:39 pm

    I seriously think wi need new a blood n siakago especially sbody frm siakago division,wi r tired of kanyuambora heridtary kingship

    Reply
  • 96. kiura murengwa  |  March 28, 2012 at 2:02 pm

    KIURA WA MURENGWA
    let us now think what makes mbeere and avoid clanlism that has being an obstacle to our development.these issue not about region but the ethnics that a leader has,my fellower mbeerian,vote for a leader not a politcian.

    Reply
  • 97. Beatrice Njeru  |  July 6, 2012 at 2:12 pm

    Shame on you for insulting mzee Nyagah. This is nonsense. Research before you write nonsense as one poster told you above.
    If you have nothing to say dont say it. Go peddle your lies of ati Nyagah was using uchawi, to your simple minded kin folk. Thats rubbish. Nyagah was not perfect but please show me any leader who is or any human who is. He did his share. What has been your contribution to the nation? Bure kabisa.
    This is so wrong.

    Reply
  • 98. joenjagi  |  March 12, 2013 at 12:57 pm

    I think something needs to be done in Mbeere….I too come from Mbeere and I am optimistic that one day Mbeere is gonna be a role model to other districts.

    Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Kenyan Analyst

Recent Posts

March 2007
S M T W T F S
« Feb   Apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Feeds


%d bloggers like this: